Dzień Długu Ekologicznego

By in ,

Światowy Dzień Długu Ekologicznego 2019 przypadł na 29. lipca!

Oznacza to, że od dziś (30.07.2019) cały świat żyje na ekologiczny kredyt, zużywamy o 1,75 razy za dużo. I zużywamy coraz więcej. Oczywiście to uśrednione dane. Rekordziści w Katarze powiększają swój dług wobec planety 10 lutego, w Polsce 19 maja. Tymczasem mieszkańcy Ekwadoru dysponują swoimi zasobami do 14 Grudnia.

 

 

Szacowanie Dnia Długu Ekologicznego (DDE) opiera się na dwóch naukowych pojęciach: śladu ekologicznego i biologicznego potencjału Ziemi do regeneracji (biocapacity). Innymi słowy DDE to szacowanie ilość hektarów powierzchni lądów i mórz potrzebnych do regeneracji zasobów zużytych na konsumpcję i absorpcję odpadów. Sukcesywnie od 1971  roku  powiększamy swój dług wobec planety – zużywamy więcej niż planeta jest w stanie zregenerować. Dlatego konieczne jest podejmowanie radykalnych działań, które pozwolą odwrócić ten negatywny w skutkach trend i zaangażować musimy się wszyscy. Zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. [1] ,[2]

 


[3]

Od lat organizacje środowiskowe rekomendują zmianę zachowań, które mogą zahamować degradację naszej planety. Oznacza to, że musimy zaprzestać rabunkowej gospodarki naszymi zasobami i zmienić nasze nawyki poprzez m.in.:

 • eliminację emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych,
 • zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym,
 • ograniczanie rybołówstwo,
 • zaprzestanie wycinki lasów,
 • zmianę sposobu codziennego podróżowania (rower, komunikacja miejska, samochody elektryczne),
 • zaprzestanie marnowania żywności i produkcji odpadów,
 • zwiększanie świadomość o zagrożeniach środowiskowych.

 

U podstaw działalności naszej Grypy jest podejmowanie działań, które skoncentrowane są na ochronie środowiska naturalnego. Dlatego:

 • pracujemy tylko z surowcami naturalnymi, odnawialnymi ( lub szybko-odnawialnymi) i biodegradowalnymi. Opieramy się na optymalnym wykorzystaniu zasobów;
 • wyeliminowaliśmy formaldehyd, 
 • chronimy zasoby wody pitnej. Do produkcji naszych klejów można wykorzystać wodę słoną, zanieczyszczoną czy opadową;
 • redukujemy zużycie energii zarówno na etapie przygotowania kleju jaki produkcji płyt drewnopochodnych;
 • eliminujemy zbędny transport, tym samym emisję CO2 do atmosfery;

Uważamy, że bardziej ekologiczny świat jest możliwy i w każdej dziedzinie życia można znaleźć optymalne rozwiązania. Mamy nadzieje, że cała branża materiałów drewnopochodnych przyłączy się z nami do ruchu #movethedate* i  z każdym rokiem nasz dług ekologiczny będzie mniejszy.

 

*#MoveTheData to inicjatywa mająca na celu przesunięcie Dnia Długu Ekologicznego na 31 grudnia 2050 (lub wcześniej). Instytucje, osoby publiczna jak i zwykli obywatele deklarują w mediach społecznościowych swoje cele ekologiczne oraz zaangażowanie w ich realizację.
Branża materiałów drewnopochodnych bardziej przyjazna środowisku- To nasz cel.

 

Źródło:
[1] – Earth Overshoot Day-  https://www.overshootday.org/about/
[2] –  WWF – https://www.wwf.pl/
[3]-  France 24- https://www.youtube.com/watch?v=X5gwwOymbic&feature=youtu.be