Warsztaty Spoiwo i Klej w Dreźnie

By in ,

 

                                                [2]

Na zaproszenie Instytutu  Technologii Drewna w Dreźnie GmbH (IHD) wzięliśmy udział w warsztatach Spoiwo i Klej, które miały miejsce  w dniach 18-19.09. br.

Głównymi inicjatoremi spotkania byli  Federalne Ministerstwa Żywności i Rolnictwa (BMEL)  oraz Agencja ds. Odnawialnych Zasobów (FNR) eV.

 

Na świecie istnieje ponad 250 000 różnych receptur klejów. Kleje te w znakomitej większości generują emisje i są obciążające dla środowiska. Aktualna polityka zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej skupia się na zwiększeniu udziału frakcji biomasy oraz wydajności biomasy w dostępnych surowcach. Udział surowców odnawialnych w klejach i spoiwach  kształtuje się na poziomie 15 %. O tym jak istotna jest zwiększenie tego udziału, świadczy fakt, że w latach 2015- 2019 w samej Federalnej Republice Niemiec zrealizowano 39 projektów badawczo -rozwojowych na łączną kwotę ok. 8,4 mln €(sfinansowane z programu BMEL), z których duża część  dotyczyła klejów dla przemysłu drzewnego i płyt drewnopochodnych, które uwzględniają rosnące wykorzystanie drewna twardego.  [1]

 

                                                                                                                                                                     [2]

W ciągu dwóch dni dokonano przeglądu tych projektów i omówiono  aktualnego stan wiedzy i dostępne  rozwiązań z zakresu spoiw i klejów wytworzonych z surowców odnawialnych – przyjaznych i bezpiecznych dla ludzi i środowiska.

 

                                                                                                                                                                       [2]

Udział w warsztatach utwierdził nas w przekonaniu, że GreenBond to kompletne  gotowe rozwiązanie, które odpowiada na wszystkie postawione pytania branży.

Nasza strategia opiera się na wielopłaszczyznowym działaniu mającym na celu  minimalizację negatywnego wpływu na środowisko przy zapewnieniu harmonijnego rozwoju branży. W oparciu o naturalne, szybko odnawialne surowce, technologię wspierającą ochronę zasobów wody pitnej, niskie zużycie energii na etapie produkcji i eliminację obciążającego transportu osiągnęliśmy redukcję emisji CO2 na poziomie 85-95% .

Nasza autorska receptura klejów, nie tylko spełnia wszelkie prawne wytyczne w zakresie ochrony pracowników w procesie produkcji materiałów zawierających celulozę, ochrony środowiska pracy, ochrony środowiska naturalnego i ochrony przed emisjami lecz również wspiera te wytyczne poprzez eliminację wydzielania się substancji toksycznych w procesie produkcji takich wyrobów. Wolne od CMR, nie trujące i bez formaldehydu znaczy bez ryzyka utraty zdrowia zarówno na etapie produkcji materiałów drewnopochodnych, jak również na etapie ich użytkowania.

                   

Ostatnie badania wykazały natomiast, że nasze spoiwo ma charakter odnawialny – oznacza to, że płyta drewnopochodna wyprodukowana przy użyciu naszego kleju  poddana recyklingowi nie tylko nie obciążą środowiska m i k r o p l a s t i k i e m ale także wytworzenie kolejnej płyty będzie wymagało mniejszej porcji kleju- część starego kleju GreenBond aktywuje się bowiem na etapie produkcji. To kolejny bardzo ważny argument potwierdzający skuteczność naszych działań opartych na założeniach zrównoważonego rozwoju.

Bardzo nas cieszy, że organizatorzy spotkania oraz branża zauważają i pozytywnie oceniają nasze działania. W najbliższych tygodniach czekają nas intensywne spotkania z przedstawicielami światowych producentów płyt drewnopochodnych. Liczymy, że nasze ekologiczne i ekonomiczne argumenty przekonają ich do wdrożenia GreenBond w swojej produkcji.

 

Źródło: 
[1]- https://www.fnr.de/
[2]- zdjęcia © Sestec